www.mtbo.cz www.mtbo.sk www.sixnumbers.cz www.pytlakovaschovanka.info http://ruskaruleta.ok24praha.cz www.vlaska.cz www.mtboliga.cz http://bikefest.humlak.cz/ http://www.jason-drson.com http://www.orlickybloudil.cz http://www.maudi.cz/maudicup2013

RockyBoy - otočný mapník vhodný pro veškeré aktivity na kole s mapou - pro závodění i turistiku

Mapník RockyBoy je velmi lehký (278 gramů s deskou 28), jednoduchý a spolehlivý. Při jízdě s mapníkem RockyBoy se Vám "neklepe" mapa, takže na ni dobře vidíte. Dobré čtení mapy je usnadněno i umístěním otočné desky ve výšce 10 cm nad osou řídítek. Mapník RockyBoy se skládá se základny a otočné desky. Základna je vyrobena z duralové pásoviny, má přírodní barvu hliníku a tvoří ji tři nožky: dvě přední se upínají na řidítka plastovými svorkami pro opakované použití a třetí na představec (plastovým zdrhovacím páskem). Na základnu je přišroubována otočná deska s průhlednou krycí fólií, pod kterou se vkládá mapa. Krycí fólie je plně odnímatelná, k desce je připevněna ze 3 stran pomocí gumových smyček a háčků, čtvrtá strana je připevněna DualLock "suchými zipy". Můžete střídat více typů (rozměrů) desek dle velikosti použité mapy.
Mapník je nutno pro každá řídítka upravit (ohnout, případně zkrátit zadní nožku). Pokud bychom se setkali osobně i s Vaším kolem, zdarma a s garancí mapník na Vaše kolo namontují. Krom případného setkání v Praze je možno potkat se na orientačních závodech – viz uvedené závody nahoře napravo v červeném poli.


Návod na montáž a používání je ke stažení zde

Dodávka modelu RockyBoy obsahuje toto.

Mapník RockyBoy má 2 verze základny, pro rovná řídítka doporučuji tu s „nožkama otočenýma ven“ (tu posílám standardně), pro vlaštovková řídítka (nebo když je na řídítkách málo místa) pak s „nožkama dovnitř“ - viz obrázky níže. Napište prosím do poznámky v objednávce, kterou verzi preferujete. Přední nožky se na řídítka upevňují plastovými svorkami pro opakované použití – mám celkem 4 velikosti – posílám standardně pár nejpoužívanějších s průměrem 32,5 mm. Pokud byste chtěli jinou velikost svorek, napište prosím do poznámky v objednávce, jaký průměr chcete - průměr 30 mm se hodí pro základnu s nožičkami "ven" a řídítka prúměru 25,4 mm. Průměr 35 mm je vhodný pro základnu s nožičkama "ven" a pro řídítka průměru 31,8 nebo 35 mm, nebo pro základnu s nožičkami "dovnitř". Průměr 38 mm je pak vhodný pro základnu s nožičkami "dovnitř" a řídítka průměru 35 mm. V případě, že by svorky neseděly, dají se korespondečně vyměnit. Anebo se místo nich dají přední nožky připevnit plastovými zdrhovacími pásky - podobnými jako je v zásilce stahovací páska na připevnění zadní nožky. Kvůli potřebě adaptovat zadní nožku základny na Vaše kolo posílám mapník v rozmontovaném stavu. V případě jakýchkoliv dotazů jsem Vám plně k dispozici. Chci a tedy doufám, že se Vám s mapníkem bude krásně jezdit přírodou!

Krom mapníků nabízím i buzoly, brýle na čtení mapy apod - viz nabídka příslušenství

A taky třeba magnetickou podložku pro snadnou a rychlou orientaci v mapě video zdeTipy a triky

Jak mapník připevnit na řídítka? Postupujte podle návodu, který si můžete stáhnout výše. Přední - kratší a již ohnuté - nožky posaďte na řídítka, dlouhá neohnutá nožka nechť směřuje dozadu ve směru jízdy - musí se ohnout tak, aby vrchní část základny byla rovnoběžně se zemí. Délka ohnuté části zadní nožky závisí na délce a sklonu představce. Namodelujte si správné zahnutí nožky například drátem, pak nožku ohněte proti směru jízdy kleštěmi. Ohnutou nožku případně zkraťte nůžkami na plech či pilkou tak, ať je dosedová plocha cca 2 cm - řiďte se vzorem předních nožek. Dokulata opilujte oba rohy i hrany, na dosedací plochu nalepte přiloženou samolepicí gumku a omotejte podloženou ohnutou nožku přiloženou textilní páskou. Přední nožky připevněte k řídítkům pomocí přiložených plastových svorek a zadní nožku k představci přiloženým plastovým zdrhovacím páskem - udělejte "osmičku" obtáčející jednou otočkou představec a druhou sloupek vidlice (je možno pásek vést mezi šrouby stahujícími představec okolo sloupku vidlice - viz obrázek.


Plastové či kovové svorky? Svorkami se přední dvojice nožek mapníku připevňuje na řidítka. Svorky jsou buďto plastové anebo kovové. Plastové svorky jsou lehčí a elegantnější, jednoduše se montují – holýma rukama je téměř každý dokáže dostatečně sepnout. Při jejich použití je nutno zadní nožku pevně připevnit k představci plastovým zdrhovacím páskem – viz zde v textu výše. Zoubky plastových svorek do sebe musejí při zacvakávání dobře zapadat - a Čím víc zobáčků do sebe zacvaknete, tím bude mapník lépe držet. Zobáčky svorek se do sebe nesmějí zakousnout šikmo - pozor třeba na umístění svorek do místa, kde řídítka mění svůj průměr. Existují 4 velikosti plastových svorek – průměr do 30 mm, do 32,5 mm (nejpoužívanější, jsou standardně součástí dodávky mapníku), do 35 mm a do 38 mm. Plastové svorky se rozpojí „vyšprtnutím“ části svorky se zoubky páčením plochého šroubováčku opřeného z boku o stojnu mapníku. Plastové svorky jdou nahradit plastovými zdrhovacími pásky šíře alespoň 4 mm.
kovové svorky (instalatérské na stahování hadic, průměr 32 mm) jsou jistota – udrží mapník i při případném pádu. Kovové svorky utahujte nástrčným klíčem nebo plochým šroubovákem, je to lepší než křížák. Při použití kovových svorek nemusíte ani připevňovat zadní nožku plastovým páskem.

Málo místa na řídítkách pro montáž mapníku? Pokud Vám překáží „computer“ či „tepák“, podívejte se i na bod „Kam s computerem/tepákem?“ Základna mapníku má šíři 10 cm plus 2 cm na každou stranu ohnuté pacičky, za které je mapník chycen svorkami. Pacičky směřují buďto ven, nebo dovnitř – viz srovnávací foto obou typů výše. S pacičkami směřujícími ven (které použijete u širokých řídítek, kde je na všechno místa dost) potřebujete na umístění mapníku prostor na řídítkách cca 5-7 cm od osy představce na každou stranu. A těchto typů základen se prodává 95%. Pokud se taková základna na Vaše řídítka nevejde (máte úzká řídítka, zamykací páčky na pružení, hydraulické vedení brzd, které jde těsně podél řídítek apod), použijte základnu s pacičkami směřujícími dovnitř. Pak potřebujete na umístění mapníku prostor na řídítkách cca 3-5 cm od osy představce na každou stranu. Máte-li na řídítkách málo místa, prosím v případě objednání mapníku napsat do poznámky v objednávce "základna s packami dovnitř". V případě, že máte řídítka "vlaštovky", taktéž využijte základnu s packami "dovnitř".

Kam s computerem/tepákem? Namontujete-li na řídítka mapník, smiřte se s tím, že na přístroje umístěné na řídítkách nebudete vidět. Navíc tam na ně nemusí být vždy místo. Takže se můžete inspirovat přiloženou fotkou alternativního umístění computeru/tepáku na rámové trubce.

Kam s čipem/průkazem? Na jo-jo.
Dnes již to pravidla nevyžadují, ale pokud čip nebo papírový startovní průkaz nevozíte na prstě / ruce, můžete je připojit ke kolu či k dresu přes naviják neboli jojo. Na dres je možno jojo zavěsit za otvor v jezdci zipu nebo za kšandu cyklokalhot (pak můžete čip či průkaz vozit pod dresem). Na kolo pak doporučuji jojo připevnit stahovacími pásky nebo páskou lepicí – na rám, na řídítka, na mapník - vždy tak, abyste na čip v průběhu jízdy viděli. Nestahujte moc pásky, mohli byste snížit schopnost joja navíjet se zpět. Protože jojo se může přetrhnout nebo přestat navíjet, doporučuji použít dvě spojená joja, pak neztratíte nic.